Co można odliczyć od podatku?

Edy

Co można odliczyć od podatku?

Postautor: Edy » 24 lut 2012, o 17:21

Witam!
W zeszłym roku robiłam remont mieszkania (własnościowe) i nie wiem czy mogę odliczyć od podatku rachunki związane z tym remontem więc proszę o odpowiedz czy w rozliczeniu podatkowym za rok 2011 można odliczyć kwotę z rachunków za kafelki, fugę, klej glazurnik do płytek, panele podłogowe, listwy PCV przypodłogowe, panele ścienne, listwy MDF ścienne, gładź szpachlową, gips szpachlowy, kratki wentylacyjne, gniazda elektryczne, drzwi wewnętrzne wejściowe ? Z góry dziękuję za odpowiedz.

DorotaSzB

Re: Co można odliczyć od podatku?

Postautor: DorotaSzB » 24 lut 2012, o 18:00

od PITa nie odliczamy żadnych wydatków remontowych, ulga remontowa nie obowiązuje już od wielu lat.
Natomiast można odzyskać część podatku VAT z faktur dot. remontu, które uwzględniają materiały budowlane / nie wszystkie np. tapety papierowe tak farby nie itd / sporządzając wniosek VZM ale to zupełnie inny temat i nie ma nic wspólnego z podatkiem dochodowym.
Obecnie od PITa można odliczyć:
1. internet
2. dzieci
3. darowizny np. na rzecz kultu religijnego
4. ulge rehabilitacyjną , leki, jeśli ktoś spełnia wymogi zgodnie z ustawą

Pozdrawiam,
Dorota

Edy

Postautor: Edy » 24 lut 2012, o 19:48

Tak wiem, że juz dawno nie ma ulgi remontowej. Jednak słyszałam, że niektóre rzeczy można jednak odliczać (tak jak Pani napisała które uwzględniają materiały budowlane). Co to jest ten wniosek VZM i czy mogłabym go składać ?

Czech

Postautor: Czech » 25 lut 2012, o 15:33

VZM - to wniosek o częściowe odliczenie podatku VAT od niektórych materiałów budowlanych.
Podstawą do odliczenia są faktury zakupu.
Można odliczać wydatki remontowe - trzeba mieć tytuł własności lub użytkowania lokalu lub budynku.
Można odliczać wydatki budowlane - budowa, adaptacja, - trzeba mieć pozwolenie na budowę.

tajapl

Postautor: tajapl » 25 lut 2012, o 19:15

Edy

Postautor: Edy » 25 lut 2012, o 21:14

Dziekuję bardzo za odpowiedz i za wykaz. Mam jeszcze jedno pytanie mianowicie znajomy był na turnusie rehabilitacyjnym w calości dofinansowanym przez fundacje. Jednak za podróż płacił już sam i ma na to rachunek. Czy może sobie odliczyć od podatku koszt dotarcia na turnus rehabilitacyjny?

Wróć do „Program PITy 2011 IPS - problemy podatkowe”